Novodobá historie od roku 2008
Historie táborského hudebního spolku, který byl předchůdce dnešního orchestru, se píše od roku 1877 a v roce 2017 tedy oslavil orchestr Bolech 140. výročí založení. K této příležitosti se rozhodlo vedení spolku uspořádat ve spolupráci s Divadlem Oskara Nedbala Tábor výstavu dokumentů a fotografií zachycující život hudebního spolku v posledních deseti letech.
Pro výstavu byla vytvořena rozsáhlá dokumentace, která mj. nabízí kopie vzácných listin popisující události vedoucí k založení hudebního spolku města Tábor v roce 1877 zaznamenané v Zápisech o schůzích z let 1877- 1884. Dále zde tehdejpředseda hudebního spolku pan Vladimír Vancl popisuje zásadní události posledních 10 let života orchestru Bolech od obnovy své činnosti v roce 2008 až do dnešních dnů. Vše je doplněno spoustou krásných a unikátních fotografií.
Slovo Vladimíra Vancla
Vladimír Vancl byl předsedou hudebního spolku v letech 2008 až 2019. Následující text připravil v roce 2017 k výročí 140 let od založení hudebního spolku.
Vánoce v roce 2005 byly před tříletou odmlkou poslední, kdy orchestr BOLECH koncertoval. Nevím, co bylo příčinou praktického rozpadu kdysi slavného táborského tělesa, možná únava z dramaturgie, nedostatek motivace, opotřebení hráčů věkem... Nevím, i když jsem „do Bolechu chodil“. Poptávka po tradičním vánočním koncertě Hej, Mistře v Táborském divadle byla přitom tak silná, že město Tábor přizvalo v roce 2006 k provedení České mše vánoční orchestr z Písku. Možná, že právě to bylo důvodem toho, že se v roce 2008 skupinka muzikantů dojíždějících do třeboňského orchestru, houslistka Mirka Kloboučníková, violistka Lenka Nováková, houslistka Milada Lutovská a čelista Vladimír Elner, rozhodli, že se pokusí dát dohromady pár lidí a orchestr, jehož historie sahá do roku 1877, vzkřísit. Z vyprávění vím, že to byla především Mirka Kloboučníková, která tuto myšlenku vehementně prosazovala, a Lenka Nováková, která si obstarala seznam hráčů starého orchestru a zvala potenciální členy na první zkoušku. Byla to také ona, která pozvala mne. Na první zkoušce nás bylo málo, sedm, osm, nevím, ale důležitá byla účast Pavla Menharta jako dirigenta. Co víc si v dané chvíli přát, měli jsme chuť, dirigenta a díky němu také kde zkoušet. Ne však na dlouho...
Vernisáž k výročí 140 let založení Bolechu
Vernisáž se uskutečnla 11.4.2017 od 17 hodin ve foyeru Malého sálu Divadla Oskara Nedbala za účasti paní ředitelky Lindy Rybákové. Hlavní projev přednesl předseda hudebního spolku pan Vladimír Vancl. Zahrálo dívčí houslové kvarteto Komorního orchestru Bolech.
Pro výstavu byla vytvořena rozsáhlá dokumentace, která mj. nabídla kopie vzácných listin popisující události vedoucí k založení hudebního spolku města Tábor v roce 1877 zaznamenané v Zápisech o schůzích z let 1877- 1884. Dále zde předseda hudebního spolku pan Vladimír Vancl popisuje zásadní události posledních 10 let života orchestru Bolech od obnovy své činnosti v roce 2008 až do dnešních dnů. Vše je doplněno spoustou krásných a unikátních fotografií.