Pro členy
  • cz
  • en
logo
  1. Home
  2. Koncerty
  3. Historie
  4. Táborská setkání 2022 s Dvořákem

Táborská setkání 2022 s Antonínem Dvořákem

Koncert v Děkanském kostele v Táboře dne 18.9.2022 od 11:00

Program:

  • Antonín Dvořák: Mše D-dur "Lužanská"
  • Vítězslav Novák: 1. část ze Slovácké suity
  • Antonín Dvořák: Te Deum

Dirigoval: Jiří Sycha

Sólisté: 

  • Kateřina Hebelková: soprán
  • Pavla Mlčáková: alt
  • Martin Slavík: tenor
  • Jakub Hliněnský: bas

Hosté: 

  • Veronika Hádková a Štěpánka Šimonová: hoboj
  • Richard Mlázovský: trubka
  • Eva Kubínová a Eliška Zelenková: lesní roh

Členové pěveckých sborů:

Domino (Tábor), Hlahol (Tábor), La Grande Bande (Praha), VUS UK (Praha), Nokturno (Sezimovo Ústí) a Strýctet (Planá n. Luž.)

Fotogalerie Michala Moravce

db78eac7-dekan-01.jpeg 86c1d752-dekan-03.jpeg d7e1346d-dekan-04.jpeg

Další fotky...

Minutes:

Namísto popisu události, který může být sebelepší, nabízíme vybrané autentické komentáře od účastníků koncertu. A to jak hudebníků, tak návštěvníků:

Dirigent Bolechu: „Na koncertu jsem zažil mnoho dobrého, v kostele se sešli klasici, jazzmeni, metalisti, punkeři – a všichni žasli, jaký je ten Dvořák div. Myslím, že ta muzika všechny trochu očistila. Někdo byl naměkko a tekly mu slzy. Moc mě těší velká účast, která mi zalepila návstěvnostní šrám z minulého koncertu v divadle (Tábor sobě). Velmi mě potěšili i sólisti.“

Manažer Bolechu: „Bolechu se povedlo nevídané a neslýchané. Soudě podle mého dojmu, dojmu mých kolegů i desítek gratulací od hudebníků i laiků. Za tím vším je hlavně zásluha dirigenta a sbormistra. Dovoluji si pokorně oběma poděkovat za tento jejich velký vklad a počin. Bolech se tímto projektem hodně posunul, a to mi dělá velkou radost.“

Hudebnice Bolechu (momentálně nehrající): „Lužanskou mši jsem nikdy předtím neslyšela a už po prvních pár taktech mě ohromila. Je to nádherná skladba a myslím, že provedení bylo krásné. Každý hráč nebo zpěvák určitě ví o nějakém svém místečku, kde měl nějakou chybu, ale já jako posluchač jsem snad téměř žádnou nepostřehla a jen jsem si to celé užívala. Možná je to také tím, jak velký byl pěvecký sbor, ale ten zvuk v kostele byl majestátní, uchvacující, vážně. Myslím, že to působilo přesně tak, jak duchovní hudba na člověka působit má. A jak jsem vnímala ostatní zamyšlené a na konci usmívající se lidi kolem sebe, mám pocit, že jsme to museli všichni cítit dost podobně. Bůh – láska – vlast: přesně tyhle, a ještě další struny to ve mně rozeznívalo... I z dalších dvou skladeb jsem měla podobný dojem – krásná meditativní hudba, která k člověku naléhavě promlouvá. Ani bych neřekla, že to, co jsem dnes slyšela, nebyl výkon profesionálního uskupení. Odvedli jste nepochybně velký kus práce (v první řadě samozřejmě Jiří a Jakub, ale pak rozhodně i každý jednotlivý hráč a zpěvák; a nedovedu si ani představit, jakou práci měl manažer s organizací celého toho kolosu) a výsledek stojí za to! DÍKY!!!“

Učitel hudby za ZUŠ v Táboře: „Bylo to fakt hodně dobrý. Vůbec jsem netušil, že je něco takového v Táboře možné.“

Podporovatel Bolechu: „Vyřiďte kolektivu obrovskou gratulaci za dnešní výkon. Takto naplněný hudbou jsem náš svatostánek ještě nezažil. Ihned posílám darovací smlouvu na částku…“

Podporovatel Bolechu: „Nedělní koncert byl úžasný! Byl to velmi silný zážitek. Rád bych se zeptal, jak to vypadá s naší novou darovací smlouvou…“

Přínos projektu

Projekt nese značku „Duchovní dílo Antonína Dvořáka“ a dramaturgie vyjde vstříc osobnosti tohoto světově proslulého českého autora. Kromě jeho dvou rozsáhlých skladeb jsme program osvěžili i hudbou Vítězslava Nováka.

Celý projekt nastudoval a dirigoval Jiří Sycha. S velkými díly Antonína Dvořáka má dobré zkušenosti. V době Táborských setkání 2014 dirigoval právě Lužanskou mši v Děkanském kostele v Táboře a tato byla výtečně přijata širokou táborskou veřejnosti. V roce 2017, opět na Táborských setkáních a opět pod vedením Jiřího Sychy, Bolech interpretoval snad nejslavnější symfonii českého autora v dějinách, a sice Dvořákovu Novosvětskou.

 Jiří Sycha k projektu sděluje: „Díky inspiraci jednoho mého kolegy, který mi před nějakým časem poslal své podněty k dramaturgii, jsem se ujistil v tom, že by bylo dobré se opět věnovat našemu milému a Bohem políbenému Antonínovi Dvořákovi. I různé další hlasy v mém okolí si přejí, abychom se věnovali právě jemu. Že si to zaslouží. Všechno je to skvostná hudba! Te Deum bude mít v roce 2022 výročí 130 let od svého vzniku, takže se to i pěkně sejde. Myslím si, že takto velký projekt si opravdu zaslouží pozornost a podporu nejen města Tábor.“

Táborský symfonický orchestr Bolech
info@bolech.eu
logo
Homepage
  • cz
  • en
×