Pro členy
  • cz
  • en
  • Aktuality
  • Koncerty
    • Které jsou před námi
    • Historie
  • Orchestr
  • Galerie
  • Kontakty
  • Podpořte nás
logo
  1. Home
  2. Orchestr
  3. Kronika
  4. Pietní akt u hrobu Františka Bolecha

Pietní akt u hrobu Františka Bolecha

U příležitosti 170. výročí narození Františka Bolecha (16. 1. 1852 – 1. 2. 1924) uspořádal dne 16.1.2022 Táborský symfonický orchestr Bolech vzpomínkové setkání u hrobu tohoto významného kulturního činitele a svého dirigenta, po němž nese již 90 let táborský orchestr své jméno.

Pietní akt zahájil táborský pěvecký sbor Domino pod vedením sbormistra Jakuba Smrčky skladbou „Čechy krásné, Čechy mé“. Poté členové výboru Bolechu: Miroslava Kloboučníková, Jiří Sycha a Michal Novák položili věnec na hrob Bolecha a zapálili dvě svíce.

Následovala krátká úvodní zdravice předsedy hudebního spolku Petra Vobory. Mimo jiné řekl: „Pokud tradice hudebního spolku vydrží bezmála 150 let, musí být splněny 2 podmínky. Za prvé musí být postavena na dobrých základech: hudebních, společenských, mravních atd. Za druhé: musejí se najít lidé, kteří jsou schopni tuto tradici nejen uchopit a udržovat, ale pokud možno i rozvíjet. A toto obojí se naštěstí podařilo a ve vší skromnosti mohu prohlásit, že se daří i dnes.“

P. Vobora omluvil starostu Tábora pana Štěpána Pavlíka, který přislíbil účast, ale bohužel se nakonec nemohl dostavit. Sdělil přítomným, že pan starosta je příznivcem a podporovatelem Bolechu, pravidelně navštěvuje jeho koncerty a aktivně se zajímá o nové hudební projekty orchestru.

O životě a působení F. Bolecha promluvila pěvkyně, hudební pedagožka a historička dr. Ludmila Peřinová, autorka nové knihy „Táborský rodák Oskar Nedbal“ vydané Husitským muzeem Tábor. Vyzdvihla Františka Bolecha jako výraznou osobnost hudebního života v Táboře, který kromě řízení orchestru spolupracoval se sborem Hlahol a dalšími, vyučoval hudbu jako vynikající klavírista a varhaník, podílel se na založení Městské hudební školy. K účinkování na táborské hudební scéně zval významné umělce své doby, skladatele a dirigenty Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha či Oskara Nedbala, ale též houslového virtuoza Františka Ondříčka nebo pěvkyni světového jména Emu Destinnovou. Svým povoláním byl profesorem matematiky a technických věd na táborské hospodářské akademii. Paní Peřinová významně ocenila, že v současné době jsou v Táboře pokračovatelé Bolechova odkazu.

Zpěváci Domina, tentokrát pod vedením sbormistryně Evy Křížové, zazpívali velmi působivou a žertovnou píseň „Oj, oj, oj“, čímž podtrhli a naplnili záměr dnešního setkání, které bylo pojato v duchu: „Nejdeme sem smutnit, ale radovat se z našeho skvělého předchůdce a táborského výtečníka.“

Petr Vobora poděkoval sboru Domino a rozloučil se s přítomnými vysvětlením: “Možná vás napadlo, proč dnešní produkci obstarává zrovna pěvecký sbor. To proto, že František Bolech je osobnost zajímavá nejen pro instrumentální hráče, ale i pro zpěváky. Sám byl totiž velkým pěvcem a organizoval projekty oratorních děl.“

Na úplný závěr Domino předvedlo skladbu „Aby nás Pán Bůh“.

Jednalo se o úplně první pietní akt u hrobu Františka Bolecha od doby, kdy byl pohřben na táborském hřbitově 1.2.1924. Kronikář Jan Puchta, který je autorem Bolechova životopisu, v jeho závěru píše: „Bolechovi budiž čest a sláva navěky v Táboře“. S tím se ztotožňuje i současný táborský hudební spolek Bolech.

Reportáž z týdeníku Táborsko...

Reportáž z Táborského deníku...

Celá fotogalerie od Mariana Berky...

Fotogalerie od Mariana Berky

79091996-bolech-hrob-2022-01.jpeg 3ae97f43-bolech-hrob-2022-02.jpeg b82c9a15-bolech-hrob-2022-03.jpeg 6a7e5c40-bolech-hrob-2022-04.jpeg b87dfd86-bolech-hrob-2022-05.jpeg abca0267-bolech-hrob-2022-06.jpeg
Táborský symfonický orchestr Bolech
info@bolech.eu
Obchodní podmínky
logo
Úvod
Aktuality
Koncerty Submenu
Které jsou před námi
Historie
Orchestr
Galerie
Kontakty
Podpořte nás
  • cz
  • en
×