Pro členy
  • cz
  • en
  • Aktuality
  • Koncerty
    • Které jsou před námi
    • Historie
  • Orchestr
  • Galerie
  • Kontakty
  • Podpořte nás
logo
  1. Home
  2. Orchestr
  3. Profil dirigenta Jiřího Sychy
  4. Stopy folklóru dirigenta Jiřího Sychy

Stopy folklóru

Jiří Sycha, dirigent Táborského symfonického orchestru Bolech, poskytl rozhovor Táborskému deníku krátce před koncertem v táborském Divadle Oskara Nedbala 26.5.2019, který nesl název: Stopy folklóru. Zkrácená verze vyšla v novinách dne 24.5.2019.

Úvodní slovo pronese Kristina Vrkočová, kdo to je a čím si tuto poctu zasloužila? Čeho se její proslov bude týkat?

Kristina Vrkočová je redaktorka ČT, která dlouho působila v táborském regionálním studiu ČT a nyní pracuje v rozhlasovém studiu v Českých Budějovicích. O Bolechu má povědomí již dlouho a sympatizuje s ním, ba co víc - svou moderací ho chce do budoucna podpořit. Není bez zajímavosti, že její prastrýc Bohuslav Štěpánek byl 25 let dirigentem tohoto orchestru a její švagr je jeho dirigentem současným. Ve svém průvodním slovu se dotkne zajímavostí ze života skladatelů, kteří se budou hrát a poví něco o vzniku skladeb a jejich charakteru.

Je pro vás koncert Stopy folklóru něčím výjimečný? Má být jedním z posledních vystoupení, které se v Divadle Oskara Nedbala uskuteční před plánovou rekonstrukcí.

Tento program je výjimečný hned dvěma skutečnostmi; jednak tím, že většinu skladeb, které na koncertě zazní, orchestr ještě nikdy nehrál. Musel je nově nastudovat. O to zajímavější by ale program měl být i pro skalní fanoušky Bolechu, kteří chodí na všechny jeho koncerty. Další zajímavostí je dramaturgická forma koncertu, které říkáme hudební mozaika. Drobné skladby kontrastních charakterů a barev vytvoří pestrou směs hudby, a místy z mozaiky probleskne jako paprsek čistý hlas naší sólistky Karolíny Berkové.

Jak dlouho a jak často na něj trénujete?

Na tento program se chystáme 3 měsíce, přičemž se jedná o 13 zkoušek pro hráče na smyčcové nástroje a 7 zkoušek pro hráče na dechové nástroje a nástroje bicí. Zkoušku máme zhruba jednou týdně.

Uvádíte, že je inspirován lidovou hudbou a exotikou, to jsou kontrastní styly, můžete toto trochu vysvětlit? Na co byste nalákal návštěvníky a proč?

Měli jsme snahu dostat do programu oba tyto pro posluchače přitažlivé prvky - lidové melodie v symfonické sazbě (např. známé Uherské tance od Brahmse nebo jemná staroanglická fantazie Greensleeves, či irské barokní melodie od Carolana) a vedle toho exotické hudební barvy Bizetovy Carmen, Čajkovského tanců z Louskáčka či hudby z filmu Cikáni jdou do nebe. Je to krásné spojení a v některých skladbách se propojuje obojí. Z české hudby zahrajeme polku z Dvořákovy České suity a dva Nedbalovy tance z operety Polská krev. Kromě výše zmíněného chystáme pro posluchače parádní přídavek - filmovou Klezmerovou muziku s úžasným nábojem a nádherným klarinetovým sólem.

Ještě jsem si všimla změny v názvu vašeho uskupení z komorního na symfonický orchestr, co vás k tomu vedlo a proč?

Vedení hudebního spolku se jednoduše domluvilo na korektnějším názvu orchestru. Hudební teorie o obsazení hudebních těles učí, že "komorním orchestrem" nazýváme seskupení, která mají 10 a více hráčů. Při obsazení se všemi dechovými nástroji dřevěnými, bicí složkou a smyčci se jedná o komorní filharmonii (jakou známe třeba z Českých Budějovic). A konečně, obsazení, kde je vedle smyčců i kompletní řada dechových dřevěných a žesťových nástrojů, bicí nástroje a harfa (popř. klávesy), je obsazením symfonickým. V Bolechu dnes hraje kolem 60 hráčů, před 10 lety to byla třetina. Dříve komorní orchestr tedy chceme nyní nazývat správněji vzhledem k velikosti obsazení, a tak proto od nynějška používáme označení Táborský symfonický orchestr Bolech. Je to správnější.

Ptala se redaktorka Táborského deníku Ing. Lenka Pospíšilová

Táborský symfonický orchestr Bolech
info@bolech.eu
Obchodní podmínky
logo
Úvod
Aktuality
Koncerty Submenu
Které jsou před námi
Historie
Orchestr
Galerie
Kontakty
Podpořte nás
  • cz
  • en
×
Přihlášení uživatele