Česká mše vánoční v DON
Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční „Hej mistře!“ pro sóla, smíšený sbor, varhany a orchestr
Pátek: 22.12.2023 od 19:00
Pořadatel: Divadlo Oskara Nedbala a BOLECH
Místo: Velký sál Divadlo Oskara Nedbala Tábor
Program:
- Josef Čechtický (arr.):
3 ukrajinské koledy / Koľada koľadka – Rizdvjana kolyskova – Ščedryk - Josef Čechtický (arr.):
Pásmo vánočních koled pro dětský sbor a orchestr - Jakub Jan Ryba:
Česká mše vánoční „Hej, mistře!“
Dirigent: Vojtěch Čapek
Pěvečtí sólisté: Zuzana Benešová (soprán), Adéla Dobešová (alt), Martin Slavík (tenor), Michal Marhold (bas), Josef Čechtický (varhany)
Hudební hosté: Eliška Zelenková (horna), Kateřina Horatlíková (klávesy)
Zazpívali:
- členové pěveckých sborů: Domino Tábor, Hlahol – Tábor, Harmonie Planá nad Lužnicí, Chrámový sbor Tábor a Klokoty, Nokturno Sezimovo Ústí
- Dětský pěvecký sbor Fénix při ZUŠ Sezimovo Ústí (sbormistr Josef Čechtický)
- Dětský pěvecký sbor Čekanka při ZŠ Tábor – Čekanice (sbormistryně Alexandra Trepáč Sondová)
Průvodní slovo: Petr Vobora
Večer byl věnován nadačnímu fondu P3TULE, který podporuje onkologicky nemocné děti a mladistvé.
Report z koncertu:
V pátek 22.12.2023 orchestr Bolech odehrál tradiční vánoční koncert v táborském divadle. Vždy se snažíme do této „tradiční“ události vnést netradiční prvky, a tak ji udělat v něčem originální. Takže i letos jsme si připravili něco pro ozvláštnění večera, a nebylo toho zrovna málo. Jenže jak známo, „Bůh s námi hraje v kostky“, pročež události nastalé těsně před koncertem si vyžádaly dosti zásadní změnu celé dramaturgie.
V jednoznačné shodě s úplně všemi protagonisty večera (vedením divadla, vedením orchestru, hosty z nadace PEŤULE, sólisty i všemi hudebníky a zpěváky) večer zahájila ředitelka divadla paní Linda Rybáková minutou ticha, kterou věnovala uctění památky obětí střelby na Filosofické fakultě UK Praha. V tu chvíli se na pódiu se shromáždili úplně všichni, kteří se následně měli postarat o tolik očekávaný hudební večer.
Po krátké pietě Petr Vobora, který celým večerem provázel, přivítal publikum a navrhl, že následující hodinku a půl budeme všichni v sále myslet na něco jiného – a hezkého. A pozvolna odkrýval oponu dramaturgie celého vystoupení. Všechny návštěvníky ve vyprodaném sále ujistil, že celý dnešní večer bude ve znamení koled a vánoční hudby. Jsou přece Vánoce… A Bolech odstartoval něčím hodně originálním: koledami z Ukrajiny. Úpravy tří ukrajinských vánočních koled pro sóla, sbor a orchestr vznikly již v roce 2022, kdy je poprvé uvedl Tišnovský komorní orchestr. Pro Bolech a sbory je upravil Josef Čechtický. Zazněly: Koľada koľadka (Koleda, koledička), Rizdvjana kolyskova (Vánoční ukolébavka) a Ščedryk. Orchestr doprovodila sopranistka Zuzana Benešová a dirigoval – dnes poprvé – nadějný mladý dirigent a dlouholetý člen Bolechu: Vojtěch Čapek.
Moderátor nejitřil atmosféru už žádnými dalšími proslovy týkající se smutných událostí na Ukrajině, které trvají už skoro 2 roky. Ale tento příspěvek pochopitelně deklaroval náš výraz podpory pro lidi trpící v naprosto nesmyslné válce (a věříme, že to všichni v sále pochopili).
Následoval další netradiční vstup, když táborské divadlo na vánočním koncertu Bolechu po létech opět přivítalo na pódiu děti. No, děti – bylo jich přesně 42, což už je pořádný ansámbl. Připravili jsme pro posluchače „Pásmo vánočních koled pro dětský sbor a orchestr“, které instrumentoval jeho autor Josef Čechtický. A Josef se ujal i dirigentské taktovky a zkušeně ukočíroval celou tu lavinu mládí, kterou tvořil: Dětský pěvecký sbor Fénix při ZUŠ Sezimovo Ústí (sbormistr Josef Čechtický) a Dětský pěvecký sbor Čekanka při ZŠ Tábor – Čekanice (sbormistryně Alexandra Trepáč Sondová). V asi 7minutovém pásmu posluchači zaslechli výborně proaranžovanou směs 6 nejznámějších kolech (Jak jsi krásné neviňátko, Slyšte slyšte pastuškové, Veselé vánoční hody, Pásli ovce Valaši, Hle hle támhle v Betlémě, Štědrej večer nastal).
Poslední vstup před přestávkou uvedl moderátor slovy: „Možná se ptáte, proč jsme zrovna dnes do programu zařadili dětský sbor. Je v tom kus symboliky, která se váže nejen k Vánocům. Nespíš všichni víte, dnešní večer též věnujeme nadačnímu fondu PEŤULE, který podporuje onkologicky nemocné děti a mladistvé. Ano přátelé, letošnímu vánočnímu koncertu dáváme benefiční rozměr. Zakladatelé nadace: manželé Šárka a Petr Musilovi jsou tu dnes s námi a já je požádám o krátký rozhovor a současně o představení cílů jejich nadace.“ Formou dialogu moderátora s manželi Musilovými se posluchači dozvěděli o důvodech vedoucích k rozhodnutí založit nadační fond. Předcházel totiž osobní prožitek spojený s onkologickým onemocněním jejich syna Péti, který bohužel nemoci podlehl (více informací o nadaci uvádíme na jiném místě). Petr Vobora poděkoval manželům Šárce a Petrovi Musilovým za jejich krásná a povzbudivá slova, potažmo za jejich ušlechtilou činnost. A s potěšením sdělil, že nadačnímu fondu PEŤULE orchestr BOLECH věnuje 20 000 Kč, coby část výtěžku z dnešního vstupného.
V původním scénáři večera už nebyl naplánovaný vůbec žádný další vstup moderátora po přestávce. Představte si tohle: zhasnou světla, zazní líbezné tóny varhan, velmi jemně se přidá orchestr a do toho všeho vstoupí tenorista s důležitou výzvou: „Hej Mistře, vstaň bystře…“. Avšak dnešní večer byl pro nás obzvlášť těžký. Včera jsme se totiž dozvěděli ještě jednu smutnou zprávu, která nás velice zasáhla. Náhle zemřel náš dlouholetý kolega Vladimír Elner. A tím došlo k další dramaturgické změně, kterou bylo třeba zmínit před Rybovkou.
S orchestrem strávil Vladimír úctyhodných čtyřicet let na pozici hráče, dirigenta i aranžéra. Je jedním z těch, kteří mají velkou zásluhu na obnovení činnosti orchestru v roce 2008. Jako dirigent řídil orchestr s přestávkami od roku 1991 do roku 2014. Od roku 2017 až do roku 2021 pravidelně nastudoval s Bolechem program vánočních koncertů. Téměř přesně před dvěma lety na stejném místě a při stejné příležitosti se Vladimír Elner rozloučil se svojí aktivní dráhou na pozici dirigenta Táborského symfonického orchestru Bolech. To bylo naposled, kdy orchestr dirigoval. Tuto středu (20.12.2023) oddirigoval svůj úplně poslední koncert: bylo to se Salónním orchestrem Planá nad Lužnicí a dirigoval Českou mši vánoční. Pár hodin nato zemřel ve spánku po předtím diagnostikovaném infarktu.
A tak jsme dnešní Českou mši vánoční věnovali právě Vladimíru Elnerovi. A poprosili jsme táborské publikum, aby uctilo jeho památku potleskem. Velký sál táborského divadla zaburácel potleskem tak mocným, že ho určitě slyšel i Vladimír v hudebním nebi.
Vladimír Elner a jeho poslední Rybovka s Bolechem dne 19.12.2021
Vojta Čapek vedl orchestr při Rybově mši velmi dobře. Sám později řekl, že dirigovat takový orchestr je prostě radost, protože prý „to jde samo“. No, my nedirigenti si o tom myslíme své :-) Rybovka se povedla na jedničku a myslím si, že by se líbila i Vladimírovi Elnerovi. Po květinových darech a trojím vytleskání sólistů dirigent Vojta zavelel: „F dur“. A nadšenému publiku jsme zahráli a zazpívali „Narodil se Kristus Pán“. Posluchači se rádi připojili…
Byl to neskutečně náročný večer. Jsme nesmírně šťastni, že jsme ho zvládli organizačně i hudebně. A co víc, podařilo se nám to, kvůli čemu jsme byli na pódiu – rozdali jsme lidem radost.
Připravil: Petr Vobora
O nadaci PEŤULE (www.p3tule.cz)
Nadační fond P3tule je nezisková organizace, která byla založena Petrem a Šárkou Musilovými v říjnu r. 2022 a zaměřuje se na shromažďování finančních prostředků a jejich efektivní využití v boji proti rakovině u dětí. NF P3tule spolupracuje s nemocnicemi, lékaři a dalšími odborníky v oblasti dětské onkologie, protože jeho hlavním cílem je zlepšit kvalitu života dětí s rakovinou, poskytnout jim nejlepší podporu.
Manželé Musilovi k tomu říkají: "NF P3TULE byl založen chvíli poté, kdy nás opustil po dlouhém 2,5 letém boji s nádorovým onemocněním náš 14-ti letý syn Peťa. Léčil se s Ewingovým sarkomem původně pažní kosti, nemoc však byla velmi rozsáhlá. Naše rozhodnutí založit NF P3TULE nebylo unáhlené, už v průběhu léčby našeho syna jsme cítili, jak je velmi důležité, že tato "nadstavba" lékařské péče, pomoc rodinám a dětem je nepostradatelná. Děti potřebují v době této těžké životní etapy mít pocit, že nejsou v této nemoci sami a z něčeho se také těšit. Náš syn byl příkladem toho, že pomoc pro děti, které bojují s touto nemocí, je důležitá v jakémkoli směru. Sám učinil i v době své náročné léčby počin, který je nám příkladem v našem poslání:
Pro nás jsou všechny děti ukazatelem síly. Naším mottem je nikdy se nevzdat, i malá pomoc je vždy pomocí a pokud alespoň trochu ulehčí a zpříjemní cestu za uzdravením dětem a jejich rodičům, má to smysl. Hlavním účelem našeho NF P3tule je podporovat děti, mladé lidi a jejich rodiny, do jejichž života vstoupilo onkologické onemocnění. Jako rodiče, kteří prošli největší životní ztrátou chceme ukázat dalším rodinám, že je důležité najít smysl života a my ho našli v pomoci dalším rodinám nemocných dětí. Spolupracujeme s FN Motol a FN Hradec Králové včetně Domu Ronalda McDonalda, který podporuje rodiny dlouhodobě hospitalizovaných dětí.
Podařilo se nám za rok naší činnosti pomoci zatím 42 konkrétním dětem a rodinám, za cca 980.000 Kč. Celková vybraná částka od našich podporovatelů přesáhla letos v prosinci 1 mil. korun. Daří se nám to díky našim stálým podporovatelům, fundraisingovým akcím, které pořádáme. Naše působnost je celorepubliková, ovšem jsme primárně regionální nezisková organizace a velmi si vážíme toho, že nejen v našem městě máme mnoho podporovatelů, tzn. lidí, kterým není osud nemocných dětí lhostejný."