Evropský den hudby s Bolechem
21. června 2022
Repertoár:
- Vangelis: 1492-Dobytí ráje*
- J. Horner: Titanic*
- M. Böttcher: Poklad na Stříbrném jezeře*
- K. Badelt: Piráti z Karibiku
- O. Nedbal: Suite mignonne – Pochod malých vojáčků
- O. Nedbal: Pohádka o Honzovi – Valse triste
- O. Nedbal: Pohádka o Honzovi – Krakowiak
- E. Bernstein: Sedm statečných
- M. Theodorakis: Řek Zorba
- E. Morricone: Tenkrát na Západě (směs westernových melodií)*
*úprava: Václav Matoušek
Táborský symfonický orchestr Bolech účinkoval v rámci akce "Evropský den hudby" v Křižíkově elektrárně v Táboře od 18:30.
Dirigent a průvodní slovo: Jiří Sycha
Úvodní slovo: Petr Vobora
Hosté: Josef Čechtický (klávesy), Štěpánka Šimonová (hoboj)

Minutes:
Den evropské hudby, který připadá na 21.6., jsme letos oslavili – jak jinak – koncertem. Od Města Tábora jsme přijali pozvánku do velmi netradičního prostoru, který se nově otevírá táborské veřejnosti. Objekt se nazývá Křižíkova elektrárna a náš orchestr měl tu čest zahrát zde jako vůbec první hudební těleso. Křižíkova elektrárna je pro vážnou hudbu poněkud netradiční prostředí, ale ono zas tak úplně vážné dnes nebylo.
Koncert nesl odlehčený podtitul: „Korzo spojené s kulturou“, tedy veřejná prohlídka nového objektu elektrárny a k tomu Bolech nabídl hudební doprovod v podobě směsi „filmovek s klasikou“. Netradiční prostor si vyžaduje netradiční hudební pojetí, takže umělecká rada orchestru namíchala velmi specifický hudební koktejl. A tak vedle světové známých melodií z filmů jako třeba: Sedm statečných, Práti z Karibiku anebo Titanic zazněly i fragmenty ze symfonické tvorby nejslavnějšího táborského hudebního rodáka Oskara Nedbala.
Koncert jsme zahájili velmi známou melodií z filmu 1492: Dobytí ráje. Je to dobrodružný film, který pojednává o objevu Ameriky španělským mořeplavcem Kryštofem Kolumbem, jehož ve filmu hrál tehdy skvělý, dnes poněkud kontroverzní Gérard Depardieu. Film měl premiéru 500 let po Kolumbově objevu a natočil ho vynikající režisér Ridley Scott. My jsme ale tuto melodii na úvod nevybrali náhodou. Chceme totiž připomenout hned 2 události: jednak 30 let od premiéry filmu, ale hlavně vzdát hold autorovi hudby Vangelisovi, který bohužel letos 17. května zemřel ve věku 79 let na kovid.
Hudebník řeckého původu patřil mezi průkopníky elektronické hudby. Hudba tohoto „syntezátorového kouzelníka“ je natolik rozmanitá, že ji nelze zařadit ani k popu, rocku, klasice, jazzu, ani k nové vlně. Sám Vangelis k tomu říká: „Snažím se pouze o to, aby lidé měli možnost prostřednictvím mé hudby poznat, co si myslím. Zprostředkuji vám hudbu a je plně na vás, co si s ní uděláte.“ Toto řekl v jednom ze vzácných rozhovorů, protože své soukromí si skladatel pečlivě chránil.
Petr Vobora parafrázoval Vangelisovu myšlenku a na úvod koncertu mimo jiné řekl: "Takže my se teď pokusíme zprostředkovat vám Vangelisovu hudbu a bude plně na vás, co si s ní uděláte. Nezbývá mi než vám popřát, abyste si dnešní koncert s námi užili, protože my si ho s vámi užijeme zcela určitě."
Část reportáže z týdeníku Táborsko:
TÁBOR – Připravených 200 židlí v někdejší Křižíkově elektrárně dnes vpodvečer nestačilo davům příchozích, někteří zůstávali i venku. Táborská radnice v první letní den otevřela dveře této památky a přiblížila její současnost i návrhy budoucí podoby Křižíkovy elektrárny. Zároveň připomněla Mezinárodní den hudby a o nevšední umělecký zážitek se postaral Táborský symfonický orchestr Bolech koncertem složeným z filmových melodií a skladeb Oskara Nedbala.
„Nečekali jsme tak velkou návštěvu, to mi vyrazilo dech. Spíše jsme počítali s hrstkou nadšenců pro historickou průmyslovou architekturu," ocenil nevšední zájem přítomných starosta Štěpán Pavlík. Po ukončení akce došli organizátoři k číslu zřejmě vyššímu než 350 návštěvníků. Po pravdě řečeno, značný podíl v sále patřil vyznavačům Bolechu a dobré hudby.
Autor: Vít Řezáč