Historie orchestru od roku 1877
Historie orchestru Bolech
V době vzniku Hudebního spolku působily v Táboře již dva spolky pěvecké. Hudba se ve městě Tábor nejvíce provozovala v rodinách, a především se soustředila v okruhu táborského právníka Karla Nedbala. Můžeme předpokládat, že založení komorního tělesa vniklo z iniciativy táborských kulturně činných občanů s myšlenkou spojení sil, a tedy rozšíření společenských aktivit a aktivit kulturních. Jelikož se kolem Nedbala soustředili hudební nadšenci, kteří nacvičovali lehčí komorní skladby a uváděli je před svými známými, nadšení a snaha zřídit oficiální spolek vzrůstala. Hlavním cílem bylo osvěžení společenského života ve městě a budit smysl k hudebnímu umění. Ředitel místního gymnázia vyhověl žádosti spolku využívat školní prostory ke zkouškám. V té době využíval této možnosti také Mužský zpěvácký spolek. První veřejný koncert se uskutečnil 14. dubna 1878 v Městském divadle. Výkon ocenila kritika v místních časopisech i v hudebním pražském časopise Dalibor. Orchestr se skládal ze čtyřiceti aktivních členů, deseti zakládajících a sto dvanácti přispívajících. Předsedou spolku byl zvolen Karel Nedbal a dirigentem František Pich, který měl již zkušenosti s vedením hudebního spolku...
O autorce
Uvedená historie orchestru Bolech byla vytvořena pouze za použití vybraných částí z bakalářské práce Petry Dončukové. Autorka bakalářskou práci vypracovala jako součást studia na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové v roce 2015. Petra Dončuková je bývalá houslistka orchestru Bolech.
Historické fotografie (Ateliér Šechtl a Voseček)
Snímek prof. Františka Bolecha s žačkou (Ella Stillerová, žena hoslového virtuosa Františka Ondříčka). O obrazu Sv. Cecilie se traduje, že rám vytvořila manželka prof. Bolecha a je z chlebové kůrky.
Zleva: profesor Pich, profesor V. Steimann, profesor František Bolech, ředitel František Enderle, ředitel František Šanda, soukromník František Nebuška, profesor Josef Dobeš, učitel Josef Pfeiffer (1877)
Zleva: Ing. František Bolech, Ella Stillerová, František Ondříček a Oskar Nedbal
České trio v upomínku na koncert v Táboře prof. F. Bolechovi: Štěpán Suchý, Bedřich Vaška, Karel Hoffmeister
Pohřeb Františka Bolecha (1924)
"Uctivé díky" - projev soustrasti k úmrtí Františka Bolecha (1924)