Oskar Nedbal a jeho přátelé
Náš první letošní příspěvek k Roku české hudby nesl název:
Oskar Nedbal a jeho přátelé
Slavnostní koncert k výročí 150 let od narození Oskara Nedbala a 100 let od úmrtí Františka Bolecha jsme nabídli v táborském divadle v neděli dne 24.3.2024 od 19:00.
Program:
- L. van Beethoven – Egmont
- O. Nedbal – Z pohádky do pohádky
- O. Nedbal – Rajský valčík z baletu Andersen
- V. Novák – Zamilovaní (ze Slovácké suity)
- J. Suk – Pohádka o věrném milování Radůze a Mahuleny (houslové sólo: Václav Pelouch)
- J. Káan – Adagio a Scherzo (pro smyčce)
- L. Janáček – Suita pro smyčcový orchestr (část 2, 3, 6)
--- přestávka ---
- Z. Fibich – Noc na Karlštejně
- A. Dvořák – Biblické písně č. 3 a 10 (zpěv: Radek Martinec)
- A. Dvořák – Symfonie e moll “Z nového světa“ (2. a 4. věta)
Dirigovali: Jiří Sycha a Vojtěch Čapek
Sólový zpěv: Radek Martinec
Houslové sólo: Václav Pelouch
Hudební hosté: Eliška Zelenková (horna), Matěj Bok (bicí)
Průvodní slovo: Daniel Abazid
V rámci koncertu byla představena nová kniha o Františkovi Bolechovi od Ludmily Peřinové
Slovo šéfdirigenta k dramaturgii koncertu
Jiří Sycha k tomu říká:
"Dramaturgická myšlenka na úvod: skladatel Oskar Nedbal potkal během svého života velké množství jiných skladatelů a výkonných umělců. Někteří z nich se stali jeho dobrými přáteli a potkávali se průběžně během celého jeho života. Nejkamarádštější vztah měl už od studií na konzervatoři vůči spolužákům z oboru kompozice Josefu Sukovi a Vítězslavu Novákovi. Společné měli to, že všichni tři byli ve skladbě žáky Antonína Dvořáka. Kromě těchto generačních přátel choval Nedbal dobrý vztah se skladateli o generaci staršími jako byl Jindřich Káan, Josef Bohuslav Foerster nebo Gustav Mahler."
"Pro výroční koncert (březen 2024) jsem si předsevzal nastudovat s orchestrem Bolech především symfonické skladby výše uvedených skladatelů, Nedbalových dobrých přátel. Jejich tvorba vznikala na konci 19. a začátku 20. století a spadá tedy do hudebního novoromantismu a počátku impresionismu."
"Kromě této hlavní dramaturgické myšlenky chci v programu sledovat ještě jednu zajímavou linii. Zabýval jsem se historickými prameny, které se týkají toho, které skladby Oskar Nedbal za svého života sám nejraději dirigoval a které rád prezentoval v cizině. Těmto skladbám – respektive některým z nich, na něž si můžeme s našim orchestrem troufnout, se hodlám věnovat ve výročním koncertě také."
"Jádrem programu tedy bude v první řadě hudba Nedbalových současníků, převážně jeho kolegů a kamarádů, a ve druhé řadě skladby, které rád dirigoval on sám. Sem patří jak skladby jiných autorů ze starších epoch, tak jeho vlastní kompozice, např. hudba k baletům. Není vyloučeno, že uvedeme i nějakou komorní hudbu (např. F. Ondříčka či J. Kociána). Protože mezi přátele Oskara Nedbala patřil i jeho profesor skladby A. Dvořák, neopomeneme ani jeho a bude v programu zastoupen."
Jelikož budou v tomto programu zastoupeni především čeští skladatelé a jejich skvělá hudba, bude koncert i důstojným připomenutím dalšího svátku, který si připomínáme – Roku české hudby.